Bateriové boxy

S nástupem firemních a rodinných fotovoltaických elektráren a razantním snížením výkupních cen na 500 kč/MWh  se otázka ukládání elektřiny stala naprosto prvořadá. Přímá spotřeba, (když zrovna svítí) je velmi nepraktická a tak jediná rozumná volba je akumulace energie (nejčastěji do baterií).  Baterie na bázi olova už v dnešní době využívá málokdo a když, tak jen kvůli pořizovací ceně. Co do účinosti 60-70% a životnosti 1-3 roky  jde většinou o zmařenou investici. Nicméně jsou firmy co je stále nabízejí k domácím FVE

Články na bázi lithia zažívají bouřlivý vývoj, ale stálý základ pro životnost každého lithiového článku li-on, li-pol, li-fe-po4 a dalších je jeho kontrola a monitoring nabíjení a vybíjení. Tímto krokem zajistíme dlouhou životnost, pomalu klesající kapacitu a větší proudovou zatížitelnost poměrně drahých lithiových článků.

Z hlediska kapacitní stálosti, počtem cyklů, tudíš životnosti jsou pro domácí bateriové boxy momentálně nejvýhodnější  články typu Li-fe-po4 i když i ony mají své nevýhody: menší nominální napětí = 3,2V a hustotu energie kolem 100wh/kg čímž box vychází větší a těžší.  Na druhou stranu  jsou bezpečné (nehoří, nevybuchují, neplynatí) a při správném  zacházení se nám „odmění“ velkou proudovou zatížitelností až dvojnásobkem kapacity trvale až destinásobkem špičkově a dlouhou životností 20let při dením cyklování.

 My jako výrobci bateriových řídících systémů tzv. BMS dodáváme na trh celé bateriové boxy v kapacitách od 1-30KWh. A pro šikovné elektromechaniky, živnostníky, firmy, samotné komponenty na jejich stavbu.

Základem každého b. boxu je balancér, protože vlivem nestejného vnitřního odporu jednotlivých článků baterie zapojenýh sériově se při nabíjení i vybíjení rozchází napětové hladiny a po čase se rozdíly prohlubují a i když výsledné napětí po nabití např. 12V baterie je 14,1V na jednotlivých článcích může být od 2,5V do 4,5V a  to je hlavní důvod proč balancovat. Aktivní balancér BS1V4 měří napětí, balanční proud (až 2A nebo 8A s přídavným rezistorem), teplotu, každého článku baterie zvlášt a data odesílá do dalšího seriově zapojeného modulu. Již toto zapojení má určité regulační schopnosti(podle nastaveného balančního proudu), ale omezené. Proto je potřeba data z balancerů dále vyhodnocovat a zpracovávat. Pro automatické snížení nabíjecího proudu během absorpce používáme FET můstek a pro kritické odpojení baterie bistabilní relé s kontakty 120A nebo 240A DC (při přektočení U min. nebo  U max.).

K tomuto účelu slouží modul „M“. Vstupy do modulu jsou  data od balancérů a napětí z  bočníku k měření celkového proudu.               Výstupy  z tohoto modulu jsou ethernet LAN, Com1  nebo GSM do databáze   http://batterybox.zaloznisystemy.cz            Bluetooth, USB  do PC,Android, MAC… pomocí software Batericontrol a displej.  Přesný popis a funkce a cena  modulu M a balancérů BS1V4  v našem E-shopu.

S pomocí těchto komponet dostaneme po všech stránkách ochráněný bateriový box, který nelze běžným způsobem ani přebít ani vybít na Vámi nastavenou mez.

Bateriový box , 24V, 400Ah Li-Fe-Po4 winston s kompletní BMS

bateriová záloha 48V /90AH / 5KWh Li-Fe-po s kompletním BMS a vybíjecím proudem 200A